Pedro Sánchez miniszterelnök ismertette a 140 milliárd eurós támogatás első felének felhasználására irányuló tervezetet, eszerint a 2021 és 2023 közötti három évben a források 39 százalékát az ökológiai átmenet megvalósítására, 29 százalékát digitalizációra fordítanák, 10,5 százalékát az oktatás, 7 százalékát pedig a kutatás-fejlesztés területén használnák fel.
A spanyol kormány szerint a vártnál lassabb, 7,2 százalék helyett 6,5 százalék lesz a gazdaság teljesítményének idei növekedése. Ennek oka, hogy az év elején lezajlott harmadik járványhullám miatt az első három hónap eredménye kedvezőtlenebbül alakult, mint arra még októberben, a 2021-es prognózis elkészítésekor számítani lehetett. Emellett a várható idei eredményeket befolyásolja az uniós helyreállítási alapból remélt források csúszása is. A gazdasági tárca vezetője szerint jelentősebb javulásra majd az év második felétől lehet számítani, mert ez függ az oltási kampány előre haladásától és a járványügyi korlátozások feloldásától is.
Spanyolország továbbra is fenntartja célkitűzését, hogy augusztus végére a lakosság 70 százalékának, mintegy 33 millió embernek a teljes oltása megvalósuljon. Hamarosan eléri az ötmilliót azok száma, akik teljes körű oltással lesznek védettek a koronavírus ellen, majd a tervek szerint a június 14-én kezdődő héten 15 millió, a július 19-i héten már 25 millió lehet az átoltottság a dél-európai országban.
A járványügyi helyzet nem egységes, hét tartományban és a két észak-afrikai autonóm városban az országos átlag feletti a fertőzöttek aránya.
Kétszáz vállalat bevonásával országosan teszteli Spanyolország a négynapos munkahét megvalósításának lehetőségét. Ha a próba sikerrel jár, Spanyolország lesz az első a világon, ahol bevezetik a négynapos munkahetet.
Az országban 1,5 százalékkal, mintegy 59 ezerrel csökkent a munkanélküliek száma idén márciusban az előző hónaphoz képest. Legnagyobb mértékben az építőiparban, területi bontásban pedig Andalúziában csökkent leginkább a számuk. A spanyol kormány a tavalyi 16,1 százalék után 2021-ben 16,9 százalékos munkanélküliségi rátával számol.
A pandémia alatt vidékre menekülők mentettek meg egy spanyol hegyvidéki falucskát a teljes elnéptelenedéstől. A spanyol-francia határ közelében lévő Gósolt, egy ideig Pablo Picasso is látogatta. A világjárvány hozta el a fordulatot, a 140 fős településre 20-30 új lakó költözött be tavaly óta.