Van az agynak egy olyan ősi, feltehetőleg több mint 10 millió éves része, ami folyamatosan pásztázza a környeztet és szűri a bejövő információt az alapján, hogy veszélyt jelent-e számunkra az a bizonyos tárgy, ember vagy állat. Ez a része az agyunknak az úgynevezett amygdala, amely 50 milliszekundum alatt eldönti azt, hogy barát, ellenség, szexuális partner, vagy pedig indifferens vagy a számára.
Az esetek többségében, mivel a bejövő információk nem elegendőek a pontos behatároláshoz, az agyad az indifferens kategóriába rakja be a másikat. Az alább olvasható tippekkel azt szeretném elősegíteni, hogy az indifferensből mielőbb a barát kategóriába kerülj, ezáltal javítva az együttműködést a tárgyalóasztalnál.
Elősorban kihallgatásokkal kapcsolatban tanultam katonai szintű testbeszédet az USA-ban ex FBI és CIA tisztektől, azonban, ha a civil életre kéne adaptálnom a tanultakat, és ha választanom kellene 15 viselkedésmódot, amik egyszerűek és mégis ilyen módon pozitívan hatnak másokra, akkor a következőket mondanám:
- Amikor nyújtod a kezed a kézfogáshoz, billentsd a kezed horizontális irányba 45 fokot (tehát ha jobb kezes vagy, jobbra döntsd 45 fokot) majd kézfogásnál egyenesítsd vissza a kezed és közben húzd a másik kezét (akár 2 cm-el is) a hasad felé (ami a gyenge pontja a testnek a lágy szervek miatt): ezzel először az jelzed a tudatalattinak, hogy nem jelentesz veszélyt, végül egyenrangú partnert csinálsz magadból.
- CIA kézikönyvek szerint érdemes a másik fél minden harmadik testhelyzetét 3-4 másodperces késéssel letükrözni, ezzel is erősödik a kapcsolatotok, szinkronizálódik a limbikus rendszeretek a tükör neuronok miatt az agyban, ezáltal a rapport és az együttműködésetek is jobb lesz. Hagyd ki minden negyediket, majd folytasd ezt a sort újból.
- Magyarázás közben tartsd a kézmozdulataid egy 180 fokos szögön belül, a hasad körül, nem mellkasszinten. A mellkas szinten való magyarázás azt mutatja, hogy szenvedélyes és izgatott vagy a témával kapcsolatban, a hasi gesztikuláció pedig bizalmat és magabiztosságot sugall.
- Játssz „A padló lávát” a székedben. Képzeld el, hogy a széked hátsó 25%-a láva és nem érhetsz hozzá. Ez kiegyenesíti a testhelyzeted ülés közben, sőt egy kicsit még előre is dőlsz miatta, ezzel tudatalatti módon is azt az üzenetet küldve a többi résztvevőnek, hogy érdeklődést mutatsz a mondanivalójuk iránt.
- Az enyhén oldalra döntött fej azt üzeni, hogy figyelemmel hallgatod azt, aki éppen beszél, és a limbikus rendszered a barát kategóriába tesz bele rögtön: az artériádnak a „kimutatása” sebezhetőséget takar, ami azt üzeni, hogy nem jelentesz veszélyt a másik számára.
- Az emberek historikus okokból szeretik látni a másik fél kezeit (mivel minimum az utolsó 200,000 évben állandóan fegyver volt benne). A témáról folytatott beszéded egészítsd ki jól látható és gördülékeny kézmozdulatokkal, és lehetőleg tartsd az asztalon a kezed. Ne tedd zsebre a kezed!
- Amikor pozitív dolgokkal akarod, hogy asszociáljon téged a másik fél, nagyon finoman mutass magadra, amikor éppen azt mondod, amivel szeretnéd, hogy összefüggésbe hozzanak – de ne legyél feltűnő. Ettől még a másik limbikus rendszere veszi az adást.
- Ha valamit különösen ki akarsz hangsúlyozni javaslom az „OK jelet” (mutatóujj hegyét és a hüvelykujj hegyét összeérintve) használatát. Ez a kéztartás mutatja, hogy alaposan átgondoltad a problémát vagy a feladatot és alapos munkával kidolgoztál egy megoldást.
- Ha rá kell mutatnod egy tárgyra, vagy valakit fel akarsz szólítani, a teljes kezeddel mutass (ujjak kinyújtva, tenyér felfele, vagy oldalra néz). Soha ne mutass ujjal senkire és semmire, még egy székre sem. Mindenkinek szimpatikusabb a nyitott tenyér.
- A félelem egyik jele, ha gyorsan mozgunk. Az alfák megfontoltak, lassan mozognak, mivel ők a főnökök. Az amerikai hírszerzés egyik ex oktatója szerint mozogj és gesztikulálj úgy a mondandód közben, mintha vízben lennél, soha se gyorsabban.
- Adj elegendő helyet másoknak, ne zsúfolj össze mindenkit egy asztalhoz. A szabad tér kényelmet ad, míg a zsúfoltság majdnem mindig stresszes környezethez vezet.
- Nyújts elismerést másoknak a saját szavaikat használva. Ezzel tiszteletet nyersz magadnak (mivel elismered mások munkáját) és egy olyan tudatalatti empatikus kapcsolatot hozol létre, ami azt sugallja, hogy: „Igen, Ő tényleg megért engem”.
- Időnként ismételd el a beszélgetőpartnered utolsó három szavát visszacsatoló kérdésként – ezzel is tovább erősíted a kettőtök közti kapcsolatot.
- Mosolyogj, amikor belépsz a szobába, majd társalgás közben is. Természetesen ne mosolyogj, ha komoly témáról van szó, viszont jó egy bátorító mosoly a másikra, mellyel bíztatod, hogy nyugodtan beszéljen, nálad nyitott fogadatása van, amit mond. Elköszönésnél is fontos a mosoly és a szemkontaktus fenntartása.
- Törekedj arra, hogy ne ülj szemben senkivel. Próbálj a tárgyalóasztal sarkára ülni; a lábaid és a felsőtested, szóval a középpontod, a többiek felé nézzen. Ezzel azonnal kooperációra és együttműködésre késztetsz.