Az albánok azzal is érvelnek, hogy beutazáskor nem lesz szükség sem negatív PCR-tesztre, sem vakcinaigazolásra. Az utóbbi öt évben folyamatosan növekszik a nyári pihenőt Albániában töltő szerbiaiak száma; 2015 és 2019 között több mint 310 ezren érkeztek. 2021 januárja óta Szerbia polgárai a személyi igazolványuk felmutatásával beléphetnek Albániába, csupán a gyerekeknek szükséges az útlevél.
A kedvező adatokból okán enyhítettek a koronavírus-járvány terjedése elleni korlátozásokon. Április 12-től a kijárási tilalom kezdetét este 8 óráról este 10 órára tolták ki, s reggel 6-ig marad érvényben. Minden étterem és kocsma este 10-ig kiszolgálhatja vendégeit. Négy hónapos leállás után újra indították az Albánia és az Egyesült Királyság közti repülőjáratokat.
Az albán gazdaságban jelentős szerepet tölt be a nem túl fejlett mezőgazdaság. 2020-ban az ágazat a GDP 19,3%-át tette ki, a növekedés 0,5% volt. Bár a szektor szerepe jelentős a gazdaságban és a foglalkoztatásban, a régiós összehasonlításban az albán mezőgazdaságé a legalacsonyabb a termelékenység. A tavalyi mezőgazdasági import az export háromszorosát tette ki.
Az albán statisztikai hivatal adatai szerint 2020-ban 3,3%-kal esett vissza a GDP, amely ugyanakkor jóval pozitívabb az IMF, a Világbank és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank által korábban előre jelzett 7,5-9%-os mértékű csökkenésnél. 2020 utolsó negyedévében (éves összevetésben) már 3%-kal nőtt az ország gazdasága.
A Világbank módosította az albán gazdaságra vonatkozó előrejelzését, a szervezet szerint ugyanis a januárban becsült 5,1% helyett csak 4,4%-os növekedésre lehet számítani. Ennek egyik oka, hogy az albán GDP jelentős hányadát kitevő idegenforgalom fellendülése még várat magára. Albánia gazdasági növekedése 2022-ben várhatóan 3,7%-ra lassul. Az IMF előrejelzése 5%-ra csökkentette a gazdasági növekedést.
Az Európai Unió 90 millió euró összegű támogatást folyósított Albánia részére a COVID-19 okozta világjárvány társadalmi-gazdasági következményeinek enyhítésére. Az év második felében, a feltételek teljesülése után további 90 millió eurót ad majd.
A január óta hatályos, nyereségadóra vonatkozó moratórium több mint százezer, 4 millió albán leknél alacsonyabb forgalmú vállalkozást érint. A 2019-es földrengés, valamint a világjárvány okozta gazdasági nehézségek leküzdése érdekében folytatott fiskális ösztönző politika révén a jelzett cégek összesen 5 milliárd lek összegű adó megfizetése alól mentesültek.