Feliciter
Engedélyezi, hogy fontosabb híreinkről értesítést küldjünk Önnek? Értesítéseink a böngésző beállításaiban bármikor kikapcsolhatók.
Engedélyezem
Kult
Csak az ember olvas, avagy az olvasás világnapja
2020. September 09.
1966 óta szeptember 8. az olvasás világnapja. És nem véletlenül az analfabetizmus elleni harcé is, hiszen jelenleg a világon csaknem egymilliárd írástudatlan ember él.

1965. november 17-én az UNESCO szeptember 8-át nevezte ki az olvasás nemzetközi napjává. Céljuk, hogy felhívják az írás-olvasás készségének fontosságára az emberek figyelmét: az írni és olvasni tudás alapvető emberi jog, a tanulás alapköve. 1966 óta minden évben világszerte ünneplik. Az olvasás nem csak tanuláshoz szükséges, hanem kellemes időtöltés is: kikapcsolódás, amelynek során fejlődik az ember szókincse, memóriája, kreativitása. Egyszerre hat a képzeletre és az érzelmekre is.

Az UNESCO határozatának elfogadását egy korábban lefolytatott, minden kontinensre kiterjedő ENSZ-felmérés előzte meg, amelynek adatait a szervezet 1957-ben publikálta először. A beszámoló szerint az ötvenes évek végén az emberiség mintegy 44 százaléka bizonyult írástudatlannak. 1978-ra ez az arány 32,5, 1990-re 27, a XX. század végére pedig 16 százalékra csökkent. Ugyanakkor míg az írástudatlanok aránya az összlakosságon belül csökkenő tendenciát mutat, abszolút számuk globálisan évről évre növekszik. A földön jelenleg csaknem egymilliárd írástudatlan felnőtt él. Noha az UNICEF, az ENSZ Gyermekalapja 1990 óta küzd azért, hogy a világon minden gyermek iskolába járhasson, még mindig százmillió felett van azoknak a száma, akik nem élhetnek ezzel a jogukkal.

PRINT LAPOK