Ez lesz az első olyan sorozatgyártású, tisztán elektromos hajtású autó lesz, ami Romániában készül.
Kényszerszabadságra küldi több mint 700 alkalmazottját a bukaresti repülőtereket üzemeltető állami vállalat, mivel a járvány idején 75 százalékkal csökkent az utasforgalom. A társaság két repülőteret üzemeltet: a Henri Coanda (Otopeni) nemzetközi légi kikötőt és az Aurel Vlaicut (Baneasa), amelyet csak kisebb üzleti és magángépek használnak. A légiközlekedési vállalat a pénzügyi stabilizálás szükségességével indokolta a lépést. Tavaly ugyanis 70 százalékkal csökkent az utasforgalom a tavalyelőtti évhez képest, az idei első negyedévben pedig 75 százalékos visszaesést jegyeztek a tavalyi év első három hónapjához mérten.
A román kormány május 5-i ülésén elfogadta az ország 2021-2024-es időszakra vonatkozó konvergencia programját, amely többek között a nyugdíjrendszer, a bérezés és az állami vállalatok területén is reformokat ír elő. A programban több olyan intézkedés is szerepel, amelyet Románia Helyreállítási és Rezilienciaépítési Terve (PNRR) is tartalmazni fog. Az állami vállalatokra vonatkozó fejezetből kiderül, hogy elsődleges részvénykibocsátással tőzsdére viszik a Hidroelectrica részvényeinek 10%-át.
A Hidroelectrica az elmúlt évek legsikeresebb állami vállalata, a tőzsdére lépés alaptőke-emeléssel történne. A konvergencia program szerint a kormány középtávon ún. zöld államkötvények kibocsátását is tervezi, melynek révén Románia olyan beruházásokat tudna finanszírozni, amelyek környezetvédelmi projektek megvalósítását és a zöld átállást segítenék elő.
Az idei év első három hónapjában Romániában 24,7 százalékkal, 2.608 millióra csökkent a vendégéjszakák száma a kereskedelmi szálláshelyeken a tavalyi év azonos időszakához mérten. A román turisták által töltött vendégéjszakák száma 13,9 százalékkal, 2.459 millióra csökkent, a külföldi turistáké 75,5 százalékkal, 149.100-ra. A kereskedelmi szálláshelyekre érkező vendékek száma 20 százalékkal, 1,410 millióra csökkent.
Az uniós csatlakozás óta Romániában sokat fejlődtek a bérek, de az átlagos órabér még mindig kevesebb, mint harmada, a dolgozói szegénység pedig majdnem duplája az európai uniós átlagnak. Románia 2007-től tagja az EU-nak, akkor 950 lej (akkori árfolyamon 280 euró, illetve 70 ezer forint) körül volt a havi nettó átlagbér Romániában, míg idén 3400 lejre (690 euró, illetve 248 ezer forint) tehető. Mindazonáltal a romániai átlagos 8 eurós (bruttó) órabér kevesebb, mint harmada a 28 eurós európai uniós átlagnak, és az európai uniós 8 százaléknál sokkal nagyobb, csaknem 15 százalékos Romániában a dolgozói szegénység.