A járvány okozta gazdasági recesszió hatalmas léket ütött a német államháztartásba. A statisztikai hivatal által közölt összesített (szövetségi, tartományi és települési) adatok alapján az államháztartási hiány 2020 első félévében 51,6 milliárd eurót tett ki. (Összehasonlítás képpen: 2019 első félévben még 46,5 milliárd euró volt a többlet.) Az államháztartási hiány ezzel elérte a német GDP 3,2%-át. A bevételi oldalon 2010 óta először történt csökkenés, miközben a kiadások 9,3%-kal nőttek. A német államháztartás utoljára a pénzügyi és gazdasági válság után, 2011-ben mutatott hiányt – tudtuk meg Mautner Márk, hazánk berlini külgazdasági attaséjának összegzéséből.
Elsősorban az állami bevételek felét kitevő adóbevételek maradtak el jelentősen az előző év azonos időszakához képest (-8,1%). Ezen belül is különösen a jövedelemadókból és vagyonadókból származó bevétel csökkent (-10,2%). Ennek oka elsősorban a vállalkozások által befizetett adók (társasági adó, iparűzési adó) csökkenése volt (-26,8%). Enyhe emelkedés csak a szociális járulékok esetében volt mérhető (+1,8%), ami a foglalkoztatáspolitikai stabilizációs intézkedéseknek (leginkább a rövidített munkaidő támogatásnak) köszönhető.
A kiadási oldalt a koronavírus járvány gazdasági hatásainak ellensúlyozását célzó olyan intézkedések terhelték erőteljesen, mint a gyorssegélyek, a rövidített munkaidőben dolgozók szociális járulékainak átvállalása (+177,5%), míg a védőfelszerelés beszerzések finanszírozása 17,3%-kal növelte a kiadási oldalt. A társadalombiztosítási pénzbeli kifizetések átlagon felüli, 6,7%-os növekedése is a rövidített munkaidő széleskörű kiterjesztésével magyarázható.
Németország gazdasági teljesítménye a második negyedévben az előzetes becslésekhez képest valamivel kisebb mértékben romlott, de így is történelmi mélypontra zuhant.
A statisztikai hivatal legfrissebb adatai szerint a német GDP 2020 második negyedévében 9,7%-kal csökkent (szezonális és naptárhatásoktól megtisztítva) az előző negyedévhez képest, ami az előzetes becsléseknél (-10,1%) valamivel enyhébb érték. Németország gazdasági teljesítményének csökkenése ezzel jóval nagyobb mértékű volt, mint a 2008/2009-es gazdasági és pénzügyi válság idején (-4,7% 2009 első negyedévében) és a negyedéves mérések 1970-es kezdete óta ez volt a valaha mért legnagyobb visszaesés.