Feliciter
Engedélyezi, hogy fontosabb híreinkről értesítést küldjünk Önnek? Értesítéseink a böngésző beállításaiban bármikor kikapcsolhatók.
Engedélyezem
Üzlet
Jön a magyar-szász EURÉKA
2020. szeptember 04.
Az agrárdigitalizációról is szó esett Nagy István és Thomas Schmidt megbeszélésein. A szász miniszter Palkovics Lászlóval a gazdasági kapcsolatok fejlesztéséről, az innovációs együttműködésről tárgyalt.

Az agrárdigitalizáció fontossága is hangsúlyos téma volt Nagy István agrárminiszter és Thomas Schmidt szász tartományi regionális fejlesztésért felelős miniszter augusztus végi budapesti megbeszélésének, akik a Magyarország és Szászország közötti kapcsolatok további erősítéséről egyeztetettek.

A magyar miniszter szerint a mezőgazdaság 21. századi helyzetét a digitalizáció és az adatok határozzák meg, amelyek felhasználása nélkülözhetetlen az eredményes gazdálkodáshoz. Hazánk ezért alkotta mega a Digitális Agrárstratégiát. Emellett pedig nagy hangsúlyt kell fektetni az adatvédelem magas szintű szabályozására is. Az 5G hálózat kiépítésével kapcsolatban Szászország komoly tapasztalatokkal rendelkezik, melyekre hazánk is támaszkodhat. A tárgyaláson szóba került a drónok mezőgazdasági alkalmazása és a repülő eszközök törvényi szintű szabályozása is.

A Közös Agrárpolitika (KAP) kapcsán Nagy István elmondta: Magyarország két átmeneti évvel számol. A miniszterek egyetértettek abban, hogy az uniós támogatási forrásokat minél egyszerűbben és rugalmasabban kell szabályozni. Ha ugyanis túl bonyolult a rendszer, és kellő átállási idő nélkül vezetik be, akkor nem lehet sikeres. A magyar tárcavezető hangsúlyozta: objektív, mérhető indikátorok kellenek, a KAP-nak pedig figyelembe kell vennie az egyes országok sajátosságait.
A találkozón a vidéki kistelepülések megerősítése és fejlesztése is terítékre került. Nagy István a szász miniszter figyelmébe ajánlotta a Magyar Falu Programot.

A digitalizáció, a hidrogéntechnológia és a körforgásos gazdaság volt Palkovics László innovációs és technológiai miniszter és Thomas Schmidt találkozójának elsődleges témái, akik egyetértettek abban, hogy a kétoldalú kapcsolatokat a kis- és középvállalkozói és a felsőoktatási együttműködésben, az elektromobilitás fejlesztésében is érdemes elmélyíteni.

Palkovics hangsúlyozta, hogy a magyar kormány kiemelt szakpolitikai célja Magyarországot Európa élenjáró országai közé emelni a digitális szolgáltatások, a gazdaság digitális átalakítása terén. Szerinte az 5G hálózatok megkezdett fejlesztései megalapozhatják, hogy hazánk az 5G alkalmazásokban a világ élvonalába lépjen. Az innovációs tárca nagyszabású szuperszámítógépes fejlesztési programot indított arra törekedve, hogy a nemzeti HPC központ bővülő kapacitásait a hazai kutatóhelyek mellett az innovatív vállalkozások is igénybe vehessék 2022 elejére.

A miniszterek szerint a digitalizációnak kulcsszerepet kell játszania a villamosenergia-rendszer klímabaráttá tételében is. A magyar álláspont szerint minden tiszta energiaforrás és technológia hasznosítását fontolóra kell venni a karbonsemlegesség 2050-re célul tűzött elérésében. A hidrogén energiatárolóként hozzájárulhat a megújuló energiatermelés kiegyensúlyozásához, lehetőséget teremt számos ágazat - többek között a vas- és acélipar, a cementipar és a távolsági áruszállítás - szénmentesítésére. Palkovics László arra hívta fel a figyelmet, hogy ki kell aknázni az atomenergia hidrogéntermelésben rejlő lehetőségeit is. A magyar hidrogéngazdaság fejlődése önálló fejezetként szerepel a 2020 elején bemutatott Nemzeti energiastratégiában, zajlik a nemzeti hidrogén-koncepció kidolgozása.

A magyar tárcavezető kifejtette, hogy a kormány a hazai hulladékgazdasági ágazat gazdaságpolitikai szerepének növelésén, a fenntarthatósági célok teljesülésének biztosításán dolgozik. Folyamatban van a körforgásos gazdaság irányába való elmozduláshoz szükséges komplex intézkedések bevezetése, készül a Nemzeti hulladékgazdálkodási stratégia is.

A magyar fél a találkozón a budapesti és drezdai műszaki felsőoktatási intézmények együttműködésének magasabb szintre emelését, közös kutatási témák meghatározását javasolta.

Az egyeztetésen elhangzott, hogy az innovatív vállalkozások nemzetközi versenyképességét erősítő EUREKA program magyar-szász kétoldalú felhívásának meghirdetése idén ősszel várható.

 

PRINT LAPOK