Feliciter
Engedélyezi, hogy fontosabb híreinkről értesítést küldjünk Önnek? Értesítéseink a böngésző beállításaiban bármikor kikapcsolhatók.
Engedélyezem
Világ
Megugrott a készpénzállomány
2021. May 16.
Durván megugrott a készpénzállomány Romániában a koronavírus-járvány miatt, februárban ugyanis 21 százalékkal volt nagyobb a forgalomban lévő készpénz mennyisége a múlt esztendő második hónapjához képest.

A Román Nemzeti Bank adatai szerint a forgalomban lévő készpénz újabb csúcsot ért el idén februárban, amikor 91,3 milliárd lej készpénz volt a román gazdaságban a tavaly februári 75,5 milliárd lejhez képest. Ez 21 százalékos növekedés. December végéhez képest is 3,6 százalékos növekedést jegyeztek fel. A készpénzforgalom növekedését azzal magyarázzák, hogy a járvány miatt (főleg a kisebb jövedelműek) több pénzt vettek ki a bankból, mint korábban.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő megerősítette Románia BBB mínusz szintű befektetési ajánlású besorolását, akárcsak a negatív kilátású államadós-besorolást. A nemzetközi hitelminősítő a negatív kilátást azért erősítette meg, mert a román kormánynak a költségvetési egyensúlyhiányok megszüntetésére irányuló intézkedései bizonytalanok közép és hosszú távon, de a koronavírus-járványnak az ország pénzügyi helyzetére kifejtett hatásai is kiszámíthatatlanok. A Fitch emlékeztetett arra, hogy a román kormány adóügyi és makrogazdasági reformokat vállalt, de az adókonszolidáció rendszerint gyenge eredményeket hozott, a román költségvetés merev szerkezete a magas fix kiadások miatt pedig szintén akadályozhatja a vállalt célok elérését.

Az idei első negyedév végén a bruttó hazai termékhez (GDP) mérten 1,28 százalék volt az államháztartási hiány, amely csökkent a tavalyi év azonos időszakában jegyzett 1,71 százalékhoz képest. A hiány értéke 14,63 milliárd lej volt, míg egy évvel korábban 18,06 milliárd. Az államháztartás bevételei 18,8 százalékkal voltak nagyobbak a tavalyi első negyedévhez mérten, illetve 14,9 százalékkal haladták meg a koronavírus-járvány előtti 2019-es év első három hónapjáét. Ugyanakkor a kiadások is nőttek 11,2 százalékkal a tavalyi első negyedévhez viszonyítva. A kormány idén 7,16 százalékos államháztartási hiánycélt tűzött ki a tavalyi 9,79 százalékos deficit után.

A román kormány április 21-i ülésén memorandumban hagyta jóvá kétoldalú megállapodás megkötését a magyar kormánnyal két új közúti határátkelőhely megnyitásáról, mégpedig Kisvarjaspuszta (Variasu) és Dombegyház, illetve Ottlaka (Graniceri) és Elek között. Mindkét - eddig alkalomszerűen megnyitott - határátkelő az Arad és Békés megye között teremt újabb állandó közúti összeköttetést.

Romániában tavaly 6,2 százalékkal, 54 kilométerrel bővült az autópálya-hálózat. Az országban 6.178 kilométer európai jelzésű út van, amely a teljes közúthálózat 34,5 százalékát teszi ki, az autópályák hossza 920 kilométer, ami a teljes úthálózat 5,1 százaléka. Romániában tavaly 1959 kilométer út volt négysávos (10,9 százalék) 297 kilométer háromsávos (1,7 százalék), és 35 kilométer hatsávos.

A használatban lévő romániai vasúthálózat teljes hossza 2020 végén 10 769 kilométer, ennek 37,5 százaléka van villamosítva, ami valamivel több mint 4 ezer kilométert jelent.

Uniós támogatással megvalósuló román-magyar projekt részeként korszerűsítik a makói kórház sebészeti és krónikus belgyógyászati osztályát, emellett a fertőző betegségek megelőzését segítő eszközöket vásárolnak. Az egészségügyi intézmény az Arad Megyei Tanáccsal közösen nyert támogatást a fertőző betegségek és a kórházi fertőzések közös megelőzésére és monitorozására. A projekt teljes költségvetése 3 millió euró (mintegy 1 milliárd forint), ebből 1,2 millió euró jut a makói intézményre.

PRINT LAPOK