Feliciter
Engedélyezi, hogy fontosabb híreinkről értesítést küldjünk Önnek? Értesítéseink a böngésző beállításaiban bármikor kikapcsolhatók.
Engedélyezem
Üzlet
Románia a magyar cégek vonzó célországa 2.
2020. augusztus 21.
Románia többek között az infrastruktúra, a mezőgazdaság, élelmiszerfeldolgozás vagy a környezetvédelem területén számos üzleti és befektetési lehetőséget kínál a magyar cégek számára, akár hosszabb távra is.

„Megítélésünk szerint a jövőben sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetni regionális keretek között és kétoldalú alapon is az infrastrukturális kapcsolatok fejlesztésének, mivel ezek elengedhetetlen, kulcsfontosságú elemei a gazdasági-társadalmi kapcsolatok az eddigieknél is hatékonyabb előmozdításának, illetve új szinergiák teremtésének” – fogalmazott a jövő terveiről Zákonyi Botond, hazánk bukaresti nagykövete. – „Ennek megfelelően szorgalmazzuk a Budapest–Kolozsvár közötti nagysebességű vasútvonal kiépítését, amely megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére a magyar kormány biztosította az anyagi fedezetet, és az erre vonatkozó pályázati kiírás a közelmúltban már meg is jelent. Örömteli fejlemény, hogy ebben az évben újabb közúti kapcsolat átadására kerülhet sor a két ország között, amely az ún. észak-erdélyi autópályát (A3) köti össze Nagyvárad fölött a magyar M35-ös sztrádával. Így Románia irányából a határt átlépve immár Debrecen felé is megszakítás nélkül lehet csatlakozni a magyar és európai autópályahálózathoz. Ez minden tekintetben óriási lökést adhat az érintett régiók és vonzáskörzetük fejlődésének. Hasonló megfontolások alapján ugyancsak szorgalmazzuk a kisebb léptékű határátkelőhelyek állandó megnyitását is, ahol a korábban elvágott közúti összeköttetések uniós források felhasználásával már megépültek, és várjuk a román fél hozzájárulását az átkelő forgalom mihamarabbi megindításához. „

Románia a külföldre irányuló magyar tőkekihelyezések egyik kiemelt célországa. A román piacon jelen levő legjelentősebb magyar befektetők stabil piaci pozíciókkal rendelkeznek és saját erőből, vagy akvizíciók révén tevékenységük további megszilárdítását, illetve kibővítését kívánják megvalósítani.

A MOL Románia a hagyományos üzemanyagértékesítés mellett az elektromos autózás kiszolgálásban is aktívan kíván részt venni. Ennek jegyében az uniós finaszírozású NEXT-E elektromobilitás projekt keretében idén is folytatja a fontosabb közlekedési folyosókon taláható benzinkútjain az elektromos töltőoszlopok telepítését.

Az OTP Bank Romania középtávú célja, hogy az elkövetkező 5 év alatt a jelenlegi kb. 2,5%-ról 5%-ra növelje piaci részesedését, amely a várakozások szerint már idén eléri a 3%-ot. A 2024-ig tervezett és már a megvalósítás első fázisába lépett program keretében elsősorban munkaerő, fiókhálózati és informatikai fejlesztéseket hajtanak végre, bővítik termékportfóliójukat is.

És most lássuk a kétoldalú áruforgalom adatait számokban:

Az összforgalom tekintetében Románia hazánk 9. legjelentősebb külkereskedelmi partnere, a magyar export 4. legnagyobb felvevőpiaca. Kivitelünkben a legerőteljesebb, 11%-os növekedés a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek esetében volt megfigyelhető. Ez a termékcsoport a teljes forgalomból csaknem 18%-kal részesedik, míg a feldolgozott termékek és gépek, berendezések aránya összességében meghaladja a 70%-ot.

2018-ban a kétoldalú áruforgalom volumene meghaladta a 8,1 milliárd eurót, amelyből a magyar export közel 5,4 milliárd euróval részesedett. A 2019. november végi adatok is a szállítások további enyhe növekedését mutatták. A közel 7,7, milliárd eurós teljes forgalomból kivitelünk 5,1 milliárd eurót, míg importunk 2,6 milliárd eurót ért el, nagyobb exportnövekedési ütem mellett, forgalmi többletünk pedig 2,5 milliárd eurót tett ki, így 2019 újabb rekord évvé válhatott.

 

PRINT LAPOK